Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak często powinno się wykonywać skaling?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak często powinieneś wykonywać skaling, aby utrzymać piękny uśmiech? Zabieg ten stanowi element dbania o zdrowie jamy ustnej, a jego regularne przeprowadzanie może zapobiec wielu problemom związanym z zębami i dziąsłami. Czym jest skaling? Kiedy zdecydować się na jego wykonanie i jak często należy go powtarzać?
Czym jest skaling?
Skaling to wykonywane w gabinecie dentystycznym czyszczenie zębów, które pozwala usunąć kamień nazębny – twardą i szkodliwą substancję powstającą na powierzchni zębów na skutek mineralizacji płytki nazębnej. Kamień nazębny może powodować zapalenie dziąseł, prowadzić do paradontozy czy nawet do utraty zębów. Skaling możesz wykonać m.in. w gabinecie STOMATOLOGIA.me.
Zabieg skalingu wykonuje się za pomocą specjalistycznych narzędzi, takich jak ultradźwiękowy skaler oraz ręczne przyrządy stomatologiczne. Pracujący z wykorzystaniem ultradźwięków aparat może pozwolić na usunięcie kamienia nazębnego, a jednocześnie nie niszczy szkliwa. Skaling może być bezbolesny, jednak w przypadku dużego nagromadzenia kamienia czy wrażliwych zębów, konieczne nierzadko okazuje się zastosowanie miejscowego znieczulenia.
Kiedy zdecydować się na przeprowadzenie skalingu?
Decyzję o wykonaniu skalingu powinno się podejmować po rozmowie ze stomatologiem. W Kołobrzegu oraz innych miastach dentysta może ocenić stan Twojego uzębienia i zasugerować konieczność przeprowadzenia tego zabiegu. Zazwyczaj skaling jest zalecany osobom mającym problem z nadmiernym tworzeniem się kamienia nazębnego. Oto kilka sytuacji, w których można rozważyć wykonanie skalingu:
jeśli zauważasz ciemne osady na swoich zębach lub pomiędzy nimi – to mogą być oznaki kamienia nazębnego;
jeśli Twoje dziąsła są czerwone, opuchnięte lub krwawią podczas mycia zębów – to może świadczyć o zapaleniu spowodowanym przez kamień nazębny;
jeśli masz przykry zapach z ust – kamień nazębny jest jednym z głównych sprawców halitozy;
jeśli dentysta stwierdził początki chorób przyzębia, takich jak próchnica czy paradontoza – skaling może pomóc zapobiec ich rozwojowi.
Warto pamiętać, że dbanie o higienę jamy ustnej jest ważne dla utrzymania zdrowego uzębienia i dziąseł. To, jak często należy powtarzać zabieg, powinien ustalić stomatolog. Jeżeli chcesz dodatkowo samodzielnie zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego, musisz stosować prawidłową technikę mycia zębów, używać nici dentystycznej oraz płynów do płukania ust. Ponadto trzeba regularnie kontrolować stan swojego uzębienia u dentysty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana