Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zastosowanie metody biofeedback u dzieci

Metoda biofeedback to innowacyjna technika wykorzystywana w ośrodkach rehabilitacji neurologicznej. Jest genialnym treningiem mózgu zarówno wśród osób dorosłych, jak i u dzieci. Zaleca się ją m.in. pacjentom z zaburzeniami emocjonalnymi czy neurologicznymi. Przynosi także pozytywne efekty w nauce radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?
Na czym polega metoda biofeedback?
Metoda biofeedback, nazywana biologicznym sprzężeniem zwrotnym, zalicza się do nowoczesnych technik terapeutycznych. Może być stosowana nie tylko u pacjentów z różnymi zaburzeniami, ale także u osób zdrowych. Wspomaga leczenie m.in. nadmiernej potliwości, stanów lękowych, zespole stresu pourazowego, depresji, nadciśnienia, astmy czy epilepsji.
Według głównego założenia metody biofeedback człowiek jest w stanie świadomie oddziaływać zarówno na swoje ciało, jak i procesy fizjologiczne z nim związane. Na czym dokładnie to polega?
Specjalistyczne urządzenie bada kondycję organizmu pacjenta, po czym przekazuje feedback (informację zwrotną) pod postacią dźwięku tudzież animacji. Dzięki temu pacjent świadomie nadzoruje pewne działania organizmu. Może to być temperatura ciała, napięcie mięśniowe bądź aktywność mózgu. Wszystko zależy od rodzaju biofeedbacku.
Kiedy warto zastosować terapię biofeedback u dzieci?
Metoda biofeedback daje pozytywne rezultaty. Jest stosowana m.in. przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogicznej Meritum w Sosnowcu. Sprawdza się przede wszystkim jaki doskonały sposób na poprawę zręczności psychofizycznej. Pomaga dzieciom, które zmagają się z:
ciągłym zmęczeniem
depresją bądź stanami lękowymi
dysleksją, dysgrafią, powodującymi problemy w uczeniu się
migrenami
nadpobudliwością psychoruchową
niewłaściwą organizacją swoich zajęć
niską samooceną, wewnętrzną tremą
różnymi tikami
trudnościami w szkole
zaburzeniami snu, koncentracji, uwagi, właściwego zachowania i samokontroli.
Zastosowanie terapii biofeedback u dzieci przyczynia się do poprawy ogólnej kondycji mózgu i koncentracji, co przekłada się na efektywniejszą naukę. Pomaga im w prawidłowym zarządzaniu i organizowaniu czasu. Wspomaga osiąganie lepszych wyników sportowych czy tanecznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana