Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Przeciążenie stawu kolanowego. Skuteczny sposób na pozbycie się bólu
Ból kolana wynikający z przeciążenia stawu kolanowego to dość często występująca dolegliwość, na którą narażone są osoby w podeszłym wieku, osoby o nadmiernej masie ciała czy osoby aktywne fizycznie. Do powstania tej dolegliwości mogą przyczynić się stłuczenia, zerwania więzadeł, naciągnięcia mięśni wokół kolana, choroba zwyrodnieniowa czy kolano biegacza. Czy orteza na kolano pozwoli skutecznie pozbyć się bólu?
Czym jest przeciążenie stawu kolanowego i jak mu zapobiec?
Staw kolanowy to największy i najbardziej obciążony staw w ciele człowieka. Jest to miejsce połączenia kości udowej i piszczelowej. Przyczynami bólu kolana mogą być codzienne czynności. Przeciążenie stawu kolanowego to częsta przypadłość, która może wynikać z charakteru wykonywanej pracy (np. wymagającej klęczenia lub kilkugodzinnego stania czy siedzenia przy biurku), otyłości lub podeszłego wieku. Może do niej dojść także podczas wypadków komunikacyjnych i uprawiania sportu.
Przeczytaj również: Ile trwa zabieg artroskopii kolana?
Aby zapobiegać przeciążeniu i wystąpieniu bólu w kolanie, konieczne jest utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, gdyż nadwaga doprowadza do szybszego zużywania się chrząstki stawowej – zauważa pracownik sklepu internetowego dobrysklepmedyczny.pl.
Dobrze jest także zadbać o odpowiednią kondycję, sprawność mięśni i stawów. W tym celu warto być osobą aktywną fizycznie. Przy czym amatorzy sportu powinni wybierać aktywności, które nie obciążą kolan i nie doprowadzą do ich kontuzji.
Jak rozpoznać i leczyć przeciążenie stawu kolanowego?
Aby prawidłowo rozpoznać i zdiagnozować przypadłość, konieczne jest wykonanie podstawowych badań, do których należy: rentgen, ultrasonografia, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.
Leczenie może obejmować stosowanie miejscowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, jednak to właśnie fizjoterapia powinna być najważniejszą częścią leczenia. Taka fizjoterapia obejmuje szereg skutecznych zabiegów z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii, terapii manualnej, a także masaże lecznicze.
Jeżeli przeciążenie stawu kolanowego jest skutkiem choroby zwyrodnieniowej, noszenie lekkiej ortezy na kolano, np. Unloader One Lite, może zapobiec dalszemu pogorszeniu stanu chorobowego, łagodząc jednocześnie ból stawów. Co więcej, taka orteza pomaga utrzymać zdrowy tryb życia i prawidłową wagę, a także odłożyć w czasie operację wymiany stawu. W przypadku bólu kolana – bez względu na to, czy jego przyczyną jest nagły uraz, czy stany przeciążeniowe – nie odkładaj na później konsultacji z lekarzem i fizjoterapeutą!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana