Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Profilaktyka schorzeń ortopedycznych u dzieci
Kościec kształtuje się przez całe życie. U dzieci w różnym wieku mogą pojawić się rozmaite schorzenia ortopedyczne. Wady układu ruchu powstają jeszcze na etapie rozwoju płodowego lub w ciągu życia uwarunkowane złymi nawykami. Jak im zapobiegać w zależności od wieku dziecka? Dowiesz się o tym z niniejszego artykułu!
Zapobieganie schorzeniom ortopedycznym u małych dzieci
Układ ruchu nieustannie zmienia się przez całe nasze życie, jednak jego dynamiczny rozwój przypada na pierwsze pięć lat życia dziecka. Niemowlę przechodzi poszczególne etapy: od pozycji leżącej do raczkowania, a wreszcie – chodzenia. W tym czasie rodzice mogą popełnić kilka błędów mających wpływ na ukształtowanie układu ruchu, a w konsekwencji pojawienie się niektórych schorzeń, np. płaskostopia czy szpotowatości. Na co zwrócić szczególną uwagę w pierwszym roku życia dziecka?
Około 3-4 miesiąca życia niemowlę zainteresowane otoczeniem, zaczyna stopniowo unosić głowę. Początkowo w pozycji leżącej na plecach, a następnie na brzuchu – wtedy naturalnie ćwiczy mięśnie grzbietu, dlatego należy maluchowi to umożliwić. Sygnałem alarmującym i skłaniającym do wizyty w gabinecie pediatry jest brak podporu na przedramionach, stale zaciśnięte dłonie czy nieobracanie się z boku na plecy.
Nauka chodzenia przypada na 12 miesiąc życia dziecka. Rodzice często próbują ułatwiać swoim pociechom naukę chodzenia poprzez różnego rodzaju chodziki czy buty stabilizujące. Niestety takie akcesoria zaburzają naturalny rozwój układu mięśniowo-szkieletowego. Niektórzy rodzice odczuwają presję, gdy dziecko kończy rok, a wciąż nie chodzi. W takiej sytuacji nie należy nakłaniać malucha do przedwczesnego wstawania. Pozycja stojąca może przeciążyć słaby jeszcze kościec i wywołać deformacje kręgosłupa.
Profilaktyczne działania u dzieci starszych
U starszych dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym najczęściej pojawiają się wady postawy, w tym głównie skrzywienia kręgosłupa wywołane małą ilością aktywności fizycznej, jak również niepoprawnym noszeniem i dopasowaniem plecaka. Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki świadczące o wadach postawy, należy skonsultować się z lekarzem ortopedą z NZOZ Lar-Med w Żywcu. Jednak można im zapobiegać, bacznie obserwując swoje dziecko, a przede wszystkim przekazując wiedzę na temat prawidłowego ułożenia ciała.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana