Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Podstawowe rodzaje rowerów
Kiedyś było prościej. Marki rowerowe, w odpowiedzi na zapotrzebowanie cyklistów, oferowały przede wszystkim rowery szosowe i górskie, a na polskich podwórkach królowały popularne składaki. Obecnie świat rowerowy zdominowały wąskie specjalizacje i nie może nas dziwić fakt rozszerzenia oferty o rowery, które pomogą cyklistom realizować się w określonej dziedzinie.
Szeroki wachlarz różnego rodzaju rowerów może być dla rowerowego laika, niczym niekończący się labirynt, który utrudnia dokonanie wyboru konkretnego jednośladu.
Przeczytaj również: Jaki środek transportu wybrać na dojazdy do pracy?
Branża rowerowa dzieląc rowery na poszczególne typy, bierze pod uwagę wiele czynników:
w zależności od tego, jaka pozycję rowerzysta zajmuje, wyszczególniamy rowery klasyczne i poziome,
biorąc pod uwagę ślad, jaki zostawiają koła, podzielimy rowery na jednośladowe (dwa koła, jedno za drugim pozostawiają jeden ślad opon na ziemi) i wielośladowe (mają trzy lub cztery koła),
podział ze względu na ilość kół klasyfikuje rowery na jednokołowe, dwukołowe i wielokołowe,
w zależności od budowy wyszczególniamy rowery składane, tandemy, monocykle, cruisery, handbike,
w końcu, gdy przyjrzymy się „zasilaniu”, w jednym rzędzie ustawimy rowery klasyczne (napędzane siłą mięśni rowerzysty) a w drugim e-rowery z elektrycznym wspomaganiem pedałowania.
Decydując się na zakup roweru, warto wziąć pod uwagę najbardziej prosty, ale też najbardziej intuicyjny podział ze względu na przeznaczenie i rodzaj nawierzchni preferowanej do jazdy. Przed zakupem najlepiej zapoznać się z najbardziej powszechnymi typami rowerów, dzięki czemu wybór odpowiedniego wariantu, może okazać się łatwiejszy.
W poniższym artykule krótko opisujemy niektóre z nich.
Wybierając odpowiedni rodzaj jednośladu, przede wszystkim należy zastanowić się, po jakim typie dróg będziemy najczęściej się przemieszczać oraz, czy celujemy w jazdę turystyczną czy może w rowerowe ściganie. Dochodzą również inne kryteria uzależnione od osobistych preferencji. Dzisiejszy rynek rowerowy jest bardzo zróżnicowany i bez problemu można dopasować jednoślad do swoich indywidualnych potrzeb. Duży wybór stylowych rowerów oferuje także sklep Bike Multi Sport. Najpopularniejsze rodzaje to:
rowery turystyczne – są przeznaczone do typowo rekreacyjnych celów, zarówno na intensywne, wielogodzinne wycieczki, jak i do krótszych przejażdżek. Tę grupę jednośladów można podzielić m.in. na rowery trekkingowe, crossowe, miejskie,
rowery górskie – typ jednośladów, które od ponad czterech dekad cieszą się niesłabnącą popularnością. Przede wszystkim są to rowery dostosowane do długich wycieczek po zróżnicowanym podłożu, w tym również po terenach górskich, nierównych, kamienistych i wyboistych. Podstawowy podział rowerów MTB to: rower górski XC, ATB, Enduro, Trail, DH
rowery szosowe – dzięki specjalnej konstrukcji oraz wąskim oponom nadają się do pokonywania wielokilometrowych tras po asfalcie. Najpopularniejsze rodzaje szosówek to m.in. Race, Endurance, Thriatlonowe, Gravel, Przełajowe, Fitness,
rowery do „zadań specjalnych” – E-bike, Fatbike (tzw. grubas), BMX, Dirt/Street, Trial, Ostre koło (Fixed/ Single speed), Handbike, Cargo, itp.
Rowery elektryczne – wygodna alternatywa dla tradycyjnych rowerów i…samochodów
W ciągu ostatnich dwudziestu lat zauważa się postępujące zainteresowanie rowerami elektrycznymi. Jak twierdzi specjalista pracujący w sklepie rowerowym Bike Multi Sport: Chętni na zakup tego typu jednośladu to ludzie z różnych grup wiekowych. Na jego korzyść działa przede wszystkim to, że mogą się nim poruszać także osoby starsze lub niemające dostatecznej kondycji do jazdy rowerami tradycyjnymi. Jednośladem wspomaganym silnikiem elektrycznym coraz chętniej dojeżdżają także ludzie do pracy. Poruszanie się nim nie wymaga zbyt dużego wysiłku, zatem łatwo jest zachować świeży wygląd i dobre samopoczucie.
Wiele osób rezygnuje z innych środków transportu na rzecz roweru elektrycznego ze względów ekonomicznych, ekologicznych oraz typowo pragmatycznych – tego pojazdu nie trzeba bowiem rejestrować i ubezpieczać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana