Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Odwyk w praktyce. Jak opanować nałóg i do niego nie wrócić?
Uzależnienia od szkodliwych używek, takich jak alkohol, narkotyki, nikotyna czy innych substancji, dotyczą obecnie coraz większej grupy ludzi. Chociaż świadomość społeczeństwa na temat tych niszczących nawyków jest coraz większa, nadal wiele osób nie dostrzega problemu lub nie potrafi znaleźć profesjonalnej pomocy. Pierwszym krokiem w kierunku wyzdrowienia jest chęć zmiany swojego życia i rozpoczęcie leczenia odwykowego.
Jak rozpoznać uzależnienie?
Przede wszystkim należy uświadomić sobie to, że przyczyna uzależnień nie tkwi w samym alkoholu czy narkotykach. Naturalnie, substancje te są szkodliwe, jednak to indywidualne deficyty i zaburzenia człowieka sprawiają, że zaczyna on nadużywać środków zmieniających świadomość. Przykładowo, alkohol towarzyszy w Polsce większości różnych uroczystości. Jednak nie wszyscy mają problem z jego spożywaniem. Gdzie więc znajduje się granica i kiedy należy przypuszczać, że dana osoba jest uzależniona? O tym, że przyjmowanie używki stało się nałogiem można stwierdzić, na przykład, gdy:
narkotyk lub trunek stają się priorytetem w życiu;
chory nie może przeżyć dnia bez używki;
pojawiają się symptomy psychosomatyczne (np. wahania nastroju, depresja, drgawki);
osoba nie kontroluje ilości i częstotliwość przyjmowania substancji uzależniającej.
Przebieg leczenia odwykowego
Rozpoczęcie terapii odwykowej powinno być świadomą i samodzielną decyzją osoby uzależnionej. Przyznanie się do problemu i chęć poprawy jakości swojego życia to już połowa sukcesu. Kolejnym ważnym etapem jest oczyszczenie organizmu z toksycznych substancji, czyli tzw. detoks. Następnie można przejść od właściwego leczenia, które zwykle ma miejsce w zamkniętych ośrodkach, ale nie zawsze. Terapia stacjonarna jest zalecana ze względu na całodobową opiekę i możliwość kontaktu z lekarzem czy psychoterapeutą. Pod okiem profesjonalistów znacznie łatwiej jest przejść przez najtrudniejsze początkowe stadium leczenia. Po zakończeniu odwyku chory powinien przejść terapię podtrzymującą, aby nie wrócić do nałogu. W Krakowie polecanym ośrodkiem odwykowym jest Prywatny Ośrodek Psychoterapii i Terapii Uzależnień Attente. Placówka zapewnia kompleksową pomoc osobom zmagającym się z różnymi uzależnieniami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana