Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega Pinoterapia i jakie zapewnia efekty?
Pinoterapia jest techniką medycyny manualnej, która została opracowana przez polskiego lekarza ortopedę Radosława Składowskiego. Wykorzystuje się w niej uciskanie i stymulowanie określonych punktów na ciele przy pomocy specjalnych miedzianych gwoździ, nazywanych pinami. Terapia ta pobudza krążenie krwi i zmniejsza napięcie mięśni, a także pobudza układ współczulny. Na czym polega i jakie zapewnia efekty?
Czym jest pinoterapia?
Pinoterapia nazywana jest też czasami klawiterapią. Wykorzystuje się w niej dedykowane narzędzia – piny lub pinokaty. Ich zadaniem jest stymulacja skóry w danej okolicy ciała. Jest to jednak nieinwazyjna metoda, ponieważ nie przerywa ciągłości skóry. Długotrwałe powtarzanie ucisku podczas zabiegu wywołuje reakcję na poziomie tkankowym i emocjonalnym. Dzięki temu następuje odżywianie tkanek i stymulacja układu nerwowego, a także ogólne rozluźnienie, wyciszenie oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego.
Jakie są wskazania do pinoterapii?
Pinoterapia znajduje szerokie zastosowanie, ponieważ może oddziaływać praktycznie na każdy obszar ciała, również na twarz i głowę. Wśród dolegliwości będących wskazaniem do tej terapii można wymienić:
stany po urazach,
niektóre choroby neurologiczne,
bóle głowy,
ograniczony zakres ruchomości w stawach,
stwardnienie rozsiane,
dolegliwości mięśniowo-powięziowe,
problemy o podłożu psychosomatycznym,
bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego,
ograniczenia zakresu ruchomości żuchwy – szczękościsk,
blizny pooperacyjne.
Istnieją jednak przeciwwskazania do pinoterapii. Wśród nich można wymienić nowotwory, padaczkę, ciążę, świeży zawał serca, ostre infekcje wirusowe i bakteryjne, a także tętniaki.
Efekty pinoterapii
Rezultaty wykorzystania pinów oferowanych przez Fizjo Kompleks, czyli producenta narzędzi do fizjoterapii, są bardzo obiecujące. Metoda ta wpływa nie tylko na sferę fizyczną, ale i psychiczną. Efektywnie pobudza krążenie krwi i usprawnia metabolizm, wspomagając redukcję obrzęków. Dodatkowo reguluje pobudzenie układu współczulnego, który odpowiada za napięcie mięśniowe spowodowane na przykład przewlekłym stresem. Pinoterapia czasami okazuje się skutecznym sposobem w walce z bólem w przebiegu chorób przewlekłych. Może mieć też duże znaczenie w leczeniu schorzeń neurologicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana