Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym opiera się rehabilitacja sportowa?
Aktywność fizyczna wywiera pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia i samopoczucie, jednak czasami może prowadzić do kontuzji i urazów, zwłaszcza w przypadku sportu wyczynowego. Jest tak, ponieważ organizm narażony na ciągły wysiłek fizyczny obejmujący określone partie mięśni lub ścięgien, nie ma czasu, aby się odpowiednio zregenerować. W takim wypadku z pomocą przychodzi nam rehabilitacja sportowa. Czym jest ten rodzaj rehabilitacji i jakie są jego najważniejsze założenia?
Cel i zastosowanie rehabilitacji sportowej
Rehabilitacja sportowa, zwana też medyczną terapią sportową, ma na celu pomóc sportowcom w zapobieganiu urazom, wzmacnianiu ogólnej sprawności, a tym, którzy odnieśli kontuzję, w powrocie do pełnej sprawności. W efekcie trenowania konkretnej dyscypliny sportowej w organizmie łatwo dochodzi do przeciążeń i kontuzji, takich jak np. kolano skoczka czy kontuzja ścięgna Achillesa itp. Rehabilitacja pourazowa dąży nie tylko do przywrócenia stanu sprzed powstania urazu, lecz także do podniesienia ogólnej sprawności fizycznej. Skupia się więc zarówno na uświadomieniu osobie kontuzjowanej jej deficytów ruchowych, jak też przywróceniu optymalnej funkcji stawów, więzadeł itp. Ma także na celu zapobieganie ponownym urazom.
Przeczytaj również: W jakiej sytuacji wskazana jest rehabilitacja dzieci?
Rodzaje rehabilitacji sportowej
Nieco inny rodzaj rehabilitacji sportowej będzie stosowany wobec osoby wyczynowo trenującej sport, chcącej zabezpieczyć się przed urazem, a inny wobec osoby, która już doznała takiego urazu. W pierwszym przypadku będzie ona miała formę treningu wzmacniającego, służącego poprawie siły, wytrzymałości i kondycji. Jeżeli jednak doszło już do urazu, rehabilitacja pourazowa w dużej mierze polegać będzie na terapii manualnej wykonywanej przez fizjoterapeutę. Tego rodzaju rehabilitację możemy odbyć np. w Centrum Synergia na Śląsku.
Przeczytaj również: Do czego służą kombinezony dynamiczne?
W toku rehabilitacji pourazowej terapeuta stosuje specjalistyczne techniki diagnostyczno-lecznicze nakierowane na leczenie zaburzeń w obrębie stawów, więzadeł i mięśni, w efekcie których możliwe jest zniesienie dolegliwości bólowych oraz poprawa ruchomości. Jeżeli jednak terapia taka nie odniesie zadowalającego skutku, może się okazać, że konieczna jest operacja. W takim wypadku niezbędna będzie także rehabilitacja po operacji obejmująca dodatkowe etapy przywracania pacjenta do sprawności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana