Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Które leki pomagają w zbiciu gorączki?
Najczęściej występującym objawem chorób lub stanów zapalnych jest podwyższona temperatura ciała, czyli gorączka. Taki objaw występuje u pacjentów głównie jesienią, po rozpoczęciu sezonu grypowego i pojawianiu się częstych infekcji i przeziębień. Wysoka temperatura ciała może jednak być spowodowana różnymi przyczynami i występuje też latem, gdy jest ciepło i nie ma większego zagrożenia infekcjami. Co można zrobić, żeby samemu zbić gorączkę?
Przyczyny powstawania gorączki
O gorączce mówi się wówczas, gdy temperatura ciała wzrasta powyżej 38oC. Taka temperatura jest sygnałem, że organizm walczy z atakującymi go chorobami. Najczęściej są one spowodowane obecnością drobnoustrojów, czyli bakterii, wirusów, grzybów, alergenów lub jakichś ciał obcych. Podwyższenie temperatury ciała sprzyja produkcji przeciwciał i sprawia, że organizm ma szansę samemu poradzić sobie z zagrożeniem. Potencjalnych przyczyn gorączki jest jednak więcej. Np. u małych dzieci do podwyższenia temperatury ciała może dojść np. w wyniku rozpoczęcia procesu wyżynania się zębów. Zbyt wysoka temperatura ciała może być też skutkiem przegrzania się organizmu na skutek długiego przebywania na słońcu.
Przeczytaj również: Czy kapsułki i pigułki na potencję rzeczywiście działają?
Jak dodaje nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej MIRO:
Mierząc temperaturę ciała trzeba pamiętać, że nie u każdego pacjenta gorączka występuje dopiero po przekroczeniu 38 oC. Niektórzy pacjenci, mając na co dzień niższą temperaturę niż 36,6 oC, mogą odczuwać negatywne skutki podwyższenia temperatury ciała już przy np. 37,5 oC.
Kiedy powinno się zacząć zbijać gorączkę?
Zbijanie gorączki powinno się rozpocząć w chwili, gdy pacjent zaczyna odczuwać negatywne skutki wysokiej temperatury ciała. Wcześniej, dopóki chory toleruje wysoką temperaturę, może być ona dla niego korzystna. Zazwyczaj pułapem, przy którym należy się zdecydować na rozpoczęcie zbijania temperatury, jest 38 oC. Wysoka gorączka w wyniku nadmiernego pocenia może prowadzić do odwodnienia organizmu. Ma też negatywny wpływ na mózg i na układ krążenia. Z kolei bardzo wysoka temperatura, która dochodzi do 41 oC grozi uszkodzeniem białek w komórkach nerwowych.
W jaki sposób można zbić gorączkę?
Aby zbić gorączkę, najlepiej jest sięgnąć po dostępne w aptekach bez recepty leki przeciwgorączkowe. Najczęściej wybierane przez pacjentów są leki, w których składnikiem aktywnym jest paracetamol lub ibuprofen. Delikatniejsze w działaniu są leki oparte na paracetamolu. Mają nie tylko działanie przeciwgorączkowe, ale też przeciwzapalne. Ich dużą zaletą jest to, że w zasadzie nie powodują u pacjentów powstawania działań niepożądanych. Jedynym zagrożeniem jest to, że zbyt długie i częste przyjmowanie paracetamolu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Z kolei ibuprofen to lek należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest skuteczny w zwalczaniu gorączki i stanów zapalnych, jednak długo stosowany może powodować powstawanie różnych dolegliwości w układzie pokarmowym.
Innym rodzajem leku, który może być stosowany do zbicia gorączki jest aspiryna, czyli lek, którego głównym składnikiem jest kwas acetylosalicylowy. Gorączkę można także zbić stosując leki na bazie metamizolu (np. Pyralgina). Oba te rodzaje leków nie są jednak wybierane przez pacjentów zbyt często.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana