Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy orteza to dobra alternatywa dla gipsu?
Poważne urazy ortopedyczne wymagają zwykle czasowego unieruchomienia części lub całej kończyny. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku zwichnięć stawów, bardzo złożonych naciągnięć mięśni i ścięgien oraz przy urazach kości związanych z ich pęknięciami i złamaniami. Dla uchronienia się przed powikłaniami i przyspieszenia procesu leczenia tradycyjnie korzystano z gipsu, a od niedawna opatrunków syntetycznych. Istnieją jednak też inne opcje.
Co trzeba wiedzieć o stosowaniu gipsu?
Opatrunek gipsowy polega na unieruchomieniu kończyny za pomocą bandaża nasączonego wodną zawiesiną gipsu, która zastyga, skutecznie uniemożliwiając przemieszczanie się złamanej kości czy poruszanie się uszkodzonego stawu oraz redukuje ruchliwość ścięgien. Założenie gipsu jest wciąż najczęściej stosowaną procedurą, ponieważ jest on tani i łatwo dostępny. Niestety jego użycie ma też sporo wad. Na ogół będzie on uciskał nerwy oraz powodował zmiany martwicze w naczyniach krwionośnych. Doprowadza często do częściowej martwicy skóry oraz prowadzi do niekorzystnego napięcia mięśni, osłabienia kości, a także ścięgien. Poważnym problemem jest brak możliwości wykonywania zabiegów higienicznych. Poważnie utrudniona jest ocena, czy proces zrastania się kości przebiega właściwie, ponieważ wykonanie zdjęcia rentgenowskiego staje się niemożliwe. Warto pamiętać, że założenie gipsu eliminuje możliwość rozpoczęcia wczesnej rehabilitacji oraz jest niezwykle uciążliwe dla pacjenta m.in. ze względu na masę opatrunku. Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach alternatywą może się okazać założenie ortezy. W Łodzi są one dostępne w dużym wyborze w sklepie COREMED.
W jakiej sytuacji można się zdecydować na ortezę?
Orteza to inaczej stabilizator, który w wielu sytuacjach z powodzeniem może pełnić taką samą funkcję jak tradycyjny opatrunek gipsowy. Ortezy można wykorzystywać w przypadku uszkodzeń stawów – m.in. urazach kolana, nadgarstka czy stawu skokowego. Będą znakomite np. w przypadku zerwania ścięgna Achillesa. Lekarz może też zdecydować o ich wykorzystaniu przy niektórych złamaniach. Ich działanie jest możliwe za sprawą poduszek powietrznych umieszczonych między warstwami tkaniny oraz elementom z wytrzymałego i lekkiego tworzywa sztucznego. Ortezy nie tylko niewiele ważą, ale też przepuszczają powietrze, nie powodują otarć i w niektórych przypadkach mogą być czasowo zdejmowane. Sklep COREMED z Łodzi oferuje szeroki wybór ortez, a także innych wyrobów medycznych od wózków inwalidzkich po kule.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana