Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kamienie w saunie - ich funkcje i znaczenie
Sauna to rozwiązanie cieszące się obecnie coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród osób dla których zdrowie jest na pierwszym miejscu. Ogólna zasada działania sauny jest dość dobrze znana, niemniej jeśli chodzi o szczegóły, wiele osób wciąż może mieć wątpliwości. Dotyczy to między innymi kamieni, które układane są na lub wokół pieca. Do czego one służą i dlaczego od czasu do czasu polewa się je zimną wodą?
Do czego służą kamienia w saunie?
Niezależnie od tego, czy mowa o saunie fińskiej, parowej czy ruskiej bani; niezależnie od tego, czy wyposażona jest ona w piecyk elektryczny, czy opalany drewnem – kamienie to jeden z najważniejszych elementów jej wyposażenia. Dlaczego? Jaką rolę one pełnią?
Przede wszystkim kamienie do sauny służą utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz kabiny przy jednoczesnym minimalizowaniu zużycia energii. Jest to możliwe dzięki ich właściwościom akumulacyjnym – są one w stanie szybko się nagrzewać, gromadzić duże ilości ciepła i następnie oddawać je przez dłuższy czas, nawet po wyłączeniu pieca. Dzięki temu korzystanie z sauny jest znacznie tańsze niż podczas korzystania wyłącznie z pieca.
Generator pary
Drugą, równie ważną funkcją kamieni do sauny jest wytwarzanie pary, która jest ważne zarówno w saunie parowej, jak i fińskiej – nazywanej również suchą. W celu wytworzenia obłoku pary wystarczy po prostu polać rozgrzane kamienie zimną wodą, natychmiast zacznie ona parować. Dlaczego jest to tak ważne? W saunie parowej, znanej również jako rzymska, para powinna być utrzymywana przez cały czas trwania seansu, gdyż blokuje ona pocenie się organizmu i tym samym sprzyja poprawie pracy układu krążenia. W saunie suchej panuje tak wysoka temperatura, że utrzymywanie w niej pary mogłoby prowadzić do bardzo poważnych poparzeń. Niemniej od czasu do czasu niewielkie ilości pary są w niej wytwarzane – ma to na celu chwilowe przegrzanie organizmu oraz skuteczniejsze rozprowadzenie ciepła po wnętrzu kabiny.
Jakiego rodzaju kamienie stosować?
Kamienie najczęściej stosowane w saunach to diabazy oliwinowe – znajdziemy je w ofercie firmy Porjun. Ten rodzaj kamienia charakteryzują się bardzo dobrymi właściwości akumulacji ciepła, a także wysoką wytrzymałością mechaniczną. Jest to bardzo istotne, ponieważ gwałtowne schłodzenie rozgrzanych kamieni zimną wodą może prowadzić do ich pękania i kruszenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana