Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie ciśnienie panuje w komorze hiperbarycznej?
Terapia tlenowa w komorach hiperbarycznych cieszy się wciąż rosnącą popularnością. Z podaży tlenu hiperbarycznego w warunkach podwyższonego ciśnienia korzysta coraz więcej osób, zarówno zdrowych, jak i zmagających się z różnego rodzaju schorzeniami bądź chorobami. Co warto wiedzieć o ciśnieniu i pozostałych warunkach panujących w komorze hiperbarycznej?
Jak działa komora hiperbaryczna?
Celem terapii hiperbarycznej jest dotlenienie ludzkiego organizmu w efektywny sposób. Aby to było możliwe, oprócz zwiększenia ilości tlenu względem ilości panującej w warunkach atmosferycznych, konieczne jest też zwiększenie ciśnienia. Tym samym tlen z poziomu 21% wzrasta do 100%, natomiast ciśnienie jest nawet trzykrotnie wyższe. To eliminuje fizjologiczne bariery tlenu w przenikaniu do komórek w organizmie, dzięki czemu znacząco wzrasta jego przyswajalność.
Przeczytaj również: Na jakiej zasadzie działa komora hiperbaryczna?
Podczas terapii w komorze hiperbarycznej tlen podawany jest za pomocą dodatkowego sprzętu, jak maski czy rurki. Maksymalny czas sesji wynosi 2 godziny i wymagana jest przynajmniej 24-godzinna przerwa między sesjami. Inaczej jest w przypadku terapii tlenowej w komorze normobarycznej, która jest dla hiperbarii bezpieczną alternatywą.
Przeciwwskazania do korzystania z komory hiperbarycznej
Hiperbaryczna terapia tlenowa niesie ze sobą pewne ryzyko. Tak wysokie ciśnienie, panujące wewnątrz komory w połączeniu z dłuższą ekspozycją na ciśnienie cząsteczkowe tlenu przekraczające 40% grozi rozwojem chemicznego zapalenia płuc. Co więcej, ciśnienie przekraczające 3 atmosfery prowadzi do podrażnienia pęcherzyków płucnych, bólu głowy, wymiotów lub urazu ciśnieniowego uszu i zatok. Dlatego też szereg osób wybiera normobaryczną terapię tlenową, oferowaną m.in. przez komora-normobaryczna.com.
Istnieje również długa lista przeciwwskazań do skorzystania z hiperbarii. Należą do nich m.in. ciąża, infekcje wirusowe, rozrusznik serca, sferocytoza, rozedma płuc, padaczka, przebyte zapalenie nerwu wzrokowego czy przeprowadzone w przeszłości operacje w okolicach klatki piersiowej lub kości skroniowej. Komora hiperbaryczna nie jest też przeznaczona dla osób cierpiących na klaustrofobię. Przeciwwskazaniem są także niektóre przyjmowane leki, jak np. cisplatyna, disulfiram czy bleomecyna oraz leczenie nowotworu chemioterapią.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana