Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak uniknąć zasłabnięcia w saunie?
Niektóre osoby obawiają się korzystania z saun głównie ze względu na stracenie przytomności w wyniku działania wysokich temperatur. Omdlenia w gorących kabinach zdarzają się bardzo rzadko, jednak należy stosować się do ogólnych zaleceń. Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z saunowaniem, warto zapoznać się z podstawowymi regułami korzystania z sauny. Dowiesz się o tym z niniejszego artykułu!
W jaki sposób dochodzi do omdlenia w saunie?
Utrata przytomności w saunie wiąże się z niedotlenieniem, przegrzaniem organizmu lub problemami z krążeniem krwi. Osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z saunowaniem, powinny przebywać w kabinie krótko – maksymalnie do 15 minut. W trakcie przerw pomiędzy seansami organizm musi być schłodzony stopniowo, np. pływając w basenie lub biorąc krótki, chłodny prysznic. Producenci saun SF z Warszawy wspominają, że nieprzestrzeganie wymienionych zaleceń może spowodować pojawienie się zawrotów głowy, utrudnionego oddychania, a w ostateczności zasłabnięcie. Należy również pamiętać, by nie korzystać z sauny pod wpływem alkoholu, lub dzień po jego spożyciu.
Stan zdrowia a seans w saunie
W pierwszej kolejności należy zadać sobie szereg pytań dotyczących zdrowia. Czy przechodziłem ostatnio ciężkie infekcje? Czy choruję na choroby przewlekłe? To tylko kilka z pytań, które powinieneś rozważyć przed wejściem do kabiny. Posiadanie niektórych schorzeń szczególnie tych dotykających układu krążenia połączonych z saunowaniem może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje. Mowa tutaj m.in. o osobach zmagających się z niewydolnością serca czy chorobą wieńcową. Najlepiej przed rozpoczęciem regularnego saunowania skonsultować się z lekarzem, który wyda szereg zaleceń, jak prawidłowo korzystać z sauny. Osoby, które niedawno były poddane operacji chirurgicznej, również powinny postąpić tak samo. Kto jeszcze jest narażony na omdlenia w saunie? Między innymi osoby z osłabioną odpornością – po niedawno przebytych chorobach infekcyjnych i stanach zapalnych – a także kobiety w ciąży i w trakcie menstruacji.
Jak bezpiecznie korzystać z sauny?
Zanim zdecydujesz się na termoterapię, warto zapoznać się z rodzajami saun. Odpowiednio przeprowadzany proces saunowania działa bardzo korzystnie na nasz organizm, a każda z gorących kabin ma swoje odmienne właściwości. Za jedną z bezpieczniejszych uznaje się saunę na podczerwień, czyli infrared – temperatura osiąga maksymalnie 60°C, a wilgotność powietrza w kabinie jest umiarkowana. Najgorętszą sauną jest łaźnia sucha, która najczęściej wykorzystywana jest do aromaterapii – szczególnie zaleca się korzystanie z tego rodzaju saun osobom mającym problemy pulmonologiczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana