Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przygotować się do amniopunkcji?
Amniopunkcja to badanie, które polega na pobraniu próbki płynu owodniowego i poddaniu jej analizie laboratoryjnej. Procedura ta jest stosowana przede wszystkim u kobiet, w których rodzinie występowały choroby genetyczne i metaboliczne. Przed zabiegiem warto się odpowiednio przygotować. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak powinno wyglądać przygotowanie do amniopunkcji i kiedy warto ją wykonać.
Jak powinno wyglądać przygotowanie do amniopunkcji?
Przed wykonaniem amniopunkcji należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, który będzie przeprowadzał badanie. Specjalista powinien przedstawić, na czym polega procedura i jakie są jej potencjalne ryzyka. Pacjentka może też poprosić lekarza o wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. Ważne jest też, aby przed badaniem unikać stresu i nadmiernego wysiłku fizycznego. Jednym z miejsc, gdzie można wykonać amniopunkcję, jest Klinika ginekologiczna MAMI z Rzeszowa.
Przed wykonaniem amniopunkcji należy też wykonać USG, dzięki któremu lekarz będzie mógł określić położenie łożyska i wskazać miejsce pobrania płynu owodniowego. Dodatkowo badanie USG pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości anatomiczne u rozwijającego się płodu. Przed wykonaniem amniopunkcji zaleca się też, aby pacjenta była w spokojnym, zrelaksowanym stanie.
Kiedy warto wykonać amniopunkcję i jak przebiega badanie?
Amniopunkcja jest zalecana najczęściej dla kobiet, które są w grupie wysokiego ryzyka chorób genetycznych. Badanie jest też wskazane w przypadku, gdy lekarz zauważy nieprawidłowości w rozwoju płodu. Do innych wskazań do zabiegu amniopunkcji można zaliczyć:
wiek matki powyżej 35 roku życia,
występowanie chorób genetycznych w rodzinie matki lub ojca dziecka,
występowanie chorób genetycznych u wcześniej urodzonych dzieci,
występowanie chorób metabolicznych lub wad ośrodkowego układu nerwowego u młodszego rodzeństwa,
nieprawidłowy wynik testu potrójnego.
W trakcie badania ginekolog nakłuwa pęcherz płodowy i pobiera płyn owodniowy, zawierający komórki płodu. Po ich rozmnożeniu można określić kariotyp rozwijającego się dziecka, czyli zestaw chromosomów i ocenić tym samym, czy ma ono wady genetyczne. Warto też pamiętać o tym, że amniopunkcja nie jest pozbawiona ryzyka, dlatego też powinna zostać wykonana przed doświadczonego ginekologa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana