Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak powinna wyglądać rehabilitacja po przebytej chorobie COVID-19?
Pochorobowe powikłania po COVID-19 to codzienność wielu osób. Zanotowano, że najczęściej pojawiają się duszności, zaburzenia w oddychaniu, długotrwałe osłabienie organizmu. Dawni chorzy muszą wyjść na prostą i powrócić do formy po koronawirusie. Pomaga w tym profesjonalna rehabilitacja lecznicza – jej znaczenie podkreśla także Światowa Organizacja Zdrowia. Jak wygląda takie działanie?
Na czym polega tzw. zespół pocovidowy?
Zespół pocovidowy to długofalowe powikłania po COVID-19. Najczęściej pojawiają się problemy z oddychaniem, jednak to nie wszystko – dochodzi także notoryczne poczucie zmęczenia, zaburzenia rytmu serca, trudności w podejmowaniu aktywności fizycznych, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, a także bóle mięśni, stawów, głowy. Zaobserwowano, że coraz więcej osób zgłasza się również z problemami z koncentracją, pamięcią, logicznym myśleniem. Inne objawy zespołu pocovidowego dotyczą sfer psychicznych, czyli stres, smutek, depresja, brak motywacji do działania. Wielu pacjentów, którzy w czasie choroby przebywali w szpitalu, zgłasza dodatkowo traumatyczne doświadczenia pobytu na intensywnej terapii, bólem, strachem, samotnością. Konsekwencją długotrwałej intubacji podczas COVID-19 mogą być także problemy z prawidłową emisją głosu oraz trudności w przełykaniu płynów, stałych pokarmów.
Przeczytaj również: Jakie zabiegi obejmują wczasy rehabilitacyjne nad morzem z basenem?
Na czym polega rehabilitacja lecznicza po COVID-19?
Rehabilitacja lecznicza dla ozdrowieńców po przebyciu COVID-10 ma na celu zniwelowanie wszystkich skutków choroby oraz pomoc pacjentom w powrocie do pełnej formy. Taką rehabilitację powinna poprzedzić kompleksowa konsultacja lekarska oraz seria badań, np. EKG, badania laboratoryjne, test wytrzymałościowy, spirometria, tomografia komputerowa klatki piersiowej. Podczas diagnostyki lekarze dobierają indywidualne zabiegi rehabilitacyjne dla każdego ozdrowieńca.
Rehabilitacja polega na zleceniu odpowiednich ćwiczeń oddechowych, łagodzących dyskomfort oddechowy. Ponadto wymagana jest tlenoterapia i inhalacje, kinezyterapia, wsparcie psychologiczne. Kompleksową rehabilitację dla ozdrowieńców po COVID-19 prowadzi centrum rehabilitacyjne Prime Rehabilitacja z Białegostoku. To jedyne – w tych rejonach – miejsce, w którym można przeprowadzić Terapią Mitochondrialną (IHHT), zalecaną szczególnie po koronawirusie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana