Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak chronić dzieci przed kleszczami?
Największą aktywność kleszczy można zauważyć od wiosny do jesieni. Pasożyty te odżywiają się krwią zwierząt oraz ludzi. Występują głównie w wysokich trawach, ale można je spotkać również na krzewach czy drzewach. Dzieci bawiące się w parku czy przydomowym ogródku są więc narażone na kontakt z nimi. Dlaczego ochrona przed kleszczami jest tak ważna? Sprawdź, w jaki sposób zapewnić dziecku bezpieczeństwo.
Dlaczego należy obawiać się kleszczy?
Kleszcz, który dopiero zaczyna swoje żerowanie, jest bardzo mały, dlatego łatwo jest go przeoczyć przy sprawdzaniu skóry dziecka. Dodatkowym utrudnieniem są miejsca, w których kleszcze zaczynają spijać krew. Preferują one:
pachwiny,
zgięcia kolan,
miejsca za uszami,
skórę we włosach.
Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób, w tym również boreliozy. Zarażenie się nią nie następuje jednak od razu po wgryzieniu, zwykle potrzeba od 24 do 48 godzin. Dlatego im wcześniej zaobserwuje się pasożyta, tym szybciej można wykonać samodzielny zabieg jego usunięcia. Przy podejrzeniu dłuższej obecności insekta w skórze dobrze jest jednak wykonać badanie kleszcza na obecność choroby, dlatego należy zanieść go do specjalisty.
W jaki sposób chronić dzieci przed kleszczami?
Żeby uniknąć kontaktu dziecka z kleszczami, warto pamiętać o nakryciu głowy i ubraniach, które zakryją większą część ciała. Ważne jest także wyrobienie u rodziców nawyku dokładnego oglądania malucha po powrocie z parku czy ogrodu. Czynność tę można wykonywać przy codziennej kąpieli lub podczas zmiany ubrań. Szczególną uwagę należy zwrócić na wszelkie zagięcie skóry i głowę. Latem można stosować różnego rodzaju spraye czy odstraszacze kleszczy przeznaczone dla najmłodszych. Wybierając środek, warto sprawdzić jego skuteczność, ale także to, czy jest on bezpieczny dla dziecka.
W przypadku kiedy znajdzie się na skórze dziecka kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć. Można to zrobić samodzielnie. Specjalne narzędzie do usuwania kleszczy, które można kupić w serwisie trixnakleszcze.pl, umożliwia szybkie i bezpieczne usunięcie pasożyta. Można wykorzystać np. lasso na kleszcze. Wówczas znika obawa przed pozostawieniem w skórze groźnego odwłoka. Usuniętego kleszcza należy oddać do badań w celu wykluczenia szkodliwej dla zdrowia boreliozy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana