Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
HTZ. Czym jest tzw. hormonalna terapia zastępcza?
Wraz z rozwojem medycyny, dysponuje coraz bardziej skutecznymi metodami leczenia różnych stanów zdrowotnych. Hormonalna terapia zastępcza wspiera kobiety w trakcie menopauzy i pomaga im zminimalizować występujące objawy. Czym jest HTZ i na czym polega?
Hormonalna terapia zastępcza — co warto wiedzieć?
Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) to zabieg medyczny stosowany w celu uzupełnienia lub zastąpienia hormonów, które są naturalnie wytwarzane przez nasz organizm. Najczęściej stosowana jest w leczeniu objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, nocne poty i suchość pochwy. HTZ może być również stosowana w leczeniu innych stanów związanych z brakiem równowagi hormonalnej, takich jak na przykład zespół policystycznych jajników (PCOS). Hormony stosowane w HTZ są zazwyczaj syntetycznymi wersjami hormonów naturalnych.
Konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem HTZ
Przed rozpoczęciem hormonalnej terapii zastępczej ważne jest skonsultowanie się z lekarzem na temat potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych z tą opcją leczenia. Lekarz będzie w stanie dostarczyć nam więcej informacji na temat konkretnego rodzaju hormonalnej terapii zastępczej, która będzie najlepiej dostosowana do potrzeb naszego organizmu. Dodatkowo specjalista udzieli nam porad na temat zmian w stylu życia, które mogą wesprzeć proces terapii.
Warto pamiętać, że HTZ powinna zawsze być prowadzona pod okiem lekarza specjalisty. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że jest ona bezpieczna, a leczenie nie zagraża naszemu życiu i zdrowiu. Gabinet ginekologiczny lek. med. Danuty Kardzis w Gdańsku oferuje prowadzenie hormonalnej terapii zastępczej pod okiem wykwalifikowanych specjalistów.
Przeciwwskazania do rozpoczęcia HTZ
Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania hormonalnej terapii zastępczej, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem leczenia. Przede wszystkim nie jest ona wskazana dla kobiet, u których w przeszłości wystąpiły zakrzepy krwi lub udar mózgu. Pacjentki, które chorowały na raka piersi lub raka endometrium nie powinny stosować hormonalnej terapii zastępczej, ponieważ może ona zwiększyć ryzyko nawrotu choroby. Warto pamiętać, że to tylko niektóre z przeciwwskazań. Pamiętaj, aby zawsze postępować zgodnie z zaleceniami podanymi przez specjalistę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana