Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego ceny tych samych leków w różnych aptekach się różnią?
Nie od dziś zauważa się, że ceny tych samych leków w poszczególnych aptekach znacznie różnią się od siebie. To, że taka różnica wynosi kilka złotych, nikogo nie dziwi. Szokują natomiast różnice wynoszące nawet kilkadziesiąt procent. Taki stan rzeczy niekiedy zmusza pacjentów do odwiedzania kilku aptek w poszukiwaniu najtańszej wersji leku. Bywa to jednak kłopotliwe dla osób chorych czy starszych. Skąd się biorą takie różnice?
Apteka jako placówka handlowa
Na wstępie warto zaznaczyć, że apteki mają prawo zarabiać na sprzedawanych lekach, a więc nakładać na nie dowolne marże handlowe. Ceny medykamentów nie są ustalane urzędowo oprócz oczywiście leków refundowanych. Ponadto detaliczna cena jest sumą kilku składników, na wysokość których mają wpływ różne czynniki, na przykład koszt wynajmu lokalu, w którym mieści się apteka.
Apteki sieci takich jak Apteka Codzienna, zazwyczaj mają sporo punktów na większym terenie. Tego typu placówki mają stałe umowy z hurtowaniami, a nawet z producentami leków, co w pewnych przypadkach oznacza o jedną marżę mniej przy ustalaniu ostatecznej ceny. Ponadto ilość zamawianych przez apteki sieciowe leków bywa większa, co skutkuje specjalnymi rabatami.
Trzeba też zauważyć, że lek, na którego zapotrzebowanie na danym terenie jest większe, może być stosunkowo tani. Apteka zamawia go w hurtowni w większej ilości, przez co dostaje rabaty i atrakcyjne upusty. Czegoś takiego nie ma w przypadku specyfików rzadziej używanych, dlatego mogą być one droższe. Każda z aptek stosuje ponadto swoją własną marżę. Mogą się one znacząco od siebie różnić.
W jaki sposób szukać tańszych leków?
Niedrogie leki mogą być osiągalne dla pacjentów, jednak ich zakup wymaga trochę więcej zaangażowania niż przypadkowy wybór pierwszej lepszej apteki. Przede wszystkim warto poprosić lekarza o rozpisanie wszystkich leków na oddzielnych receptach. Nadanie lekom oddzielnych kodów wymaga trochę więcej pracy, ale w ten sposób pacjent nie jest ograniczony do jednej placówki aptecznej, gdzie cena jednego leku może być niska a drugiego nie.
Ponadto w Internecie funkcjonują liczne porównywarki cen leków. Jest to tym bardziej miarodajne, że większość aptek ma już swoje odpowiedniki w sieci i prowadzi też wysyłkową sprzedaż całego asortymentu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana