Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest joga? Wszystko o jodze!
Joga zakłada harmonię ciała z umysłem. Jest jednym z systemów filozofii indyjskiej. Opiera się na ćwiczeniach z oddechem i ciałem. Chcesz zacząć ją praktykować? W naszym poradniku wyjaśniamy, czym jest oraz jakie są najpopularniejsze pozycje. Odkryj jej główne metody. Na czym dokładnie polega? Sprawdzamy w naszym artykule poradnikowym!
Co to jest joga?
Za pochodzenie jogi uznaje się rejon doliny Indusu w Indiach. Oznacza to, że jej historia obejmuje 4 tysiące lat. Przez ten czas powstało wiele rodzajów tej nauki rozumianej jako system ćwiczeń fizycznych czy praktyk oddechowych. Zalicza się do jednego z sześciu systemów filozofii indyjskiej. Obejmują one zależności między ciałem a umysłem. Przy tym nie jest religią. Jej głównym zadaniem jest utrzymanie wewnętrznej równowagi i zjednoczenie ciała z duszą. W związku z tym joga pozwala na samodoskonalenie się, medytację i ascezę.
Jakie są pozycje jogi?
Wyróżnia się następujące pozycje jogi:
supta-virasana – pozycja śpiącego wojownika,
uttanasana – rozciąganie kręgosłupa,
adho-mukha-śvanasana – pies z głową w dół,
virabhadrasana – pozycja wojownika I,
parighasana – pozycja sztaby,
ardha-candrasana – pozycja półksiężyca,
utthita-parśvakonasana – pozycja kąta.
Jakie są najważniejsze metody jogi?
Oprócz pozycji jogi istotne są jej metody. Do najpopularniejszych zalicza się hatha-joga. Składają się na nią asany, czyli pozycje ciała, jak również tak zwana pranajama, a więc kontrola oddechu. W niektórych szkołach można się nauczyć 6 procesów, które oczyszczają, a więc krija. Koncentruje się także na moralnych praktykach, a więc zakazach i nakazach. Ich przestrzeganie pozwala być dobrym człowiekiem. Ponadto łączy się z czakrami, a więc centrami energii umiejscowionymi w kręgosłupie.
Bhakti-joga wywodzi się z hinduizmu i jest praktyką duchową. Zadaniem praktykującego jest rozwijanie miłości między nim a Bogiem. Kontakt jest duchowy i ma różny charakter w zależności od praktykowanej religii. Karma-joga opiera się na idei całkowitego wyzwolenia. Wszystko poprzez pomaganie i bezinteresowne działanie. Mantra-joga z kolei bazuje na świętych śpiewach, a więc na modlitwie i głębokiej medytacji. Jej celem jest osiągnięcie wewnętrznego spokoju oraz harmonii.
Dżniana-joga sprowadza się do osiągnięcia dźńany. Jest to transcedentalne poznanie. Głębokie praktyki medytacyjne pozwalają uzyskać poznanie umysłowe i intuicyjne. Radża-joga za to określana jest jako klasyczna i nazywana asztangą. Sprowadza się do ścisłych moralnych reguł. Cnoty, własny rytm życiowy czy medytacja to podstawa. Natomiast tradycyjna tantra-joga polega na systemie energetycznym człowieka – asanami z systemu Prany, który sprowadza się do równowagi ciała i umysłu. Holistyczne podejście do życia to podstawa.
Jakie są zalety jogi?
Regularne praktykowanie jogi wiąże się z szeregiem korzyści. Ból pleców się zmniejsza, emocje są trzymane na wodzy, a na co dzień jest zwiększona energia. Dochodzi do tego jędrność ciała, wyprostowana sylwetka czy wzmocnienie mięśni. Wreszcie wiąże się to z utratą zbędnych kilogramów. Według badań systematyczne ćwiczenie wiąże się z takimi efektami jak:
zmniejszenie przewlekłego bólu,
obniżenie poziomu kortyzolu – pozbycie się stresu,
regulacja ciśnienia krwi,
wzrost aktywności telomerazy – enzymu, który odmładza komórki.
Jak często ćwiczyć?
Jogę na kręgosłup i nie tylko należy ćwiczyć według indywidualnych potrzeb. Możesz ją na przykład ćwiczyć codziennie rano w połączeniu z medytacją lub wieczorem. Warto wiedzieć, że nawet jedna sesja w tygodniu poprawi Twoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Minimum to 2-3 razy w tygodniu. Jedna sesja powinna trwać około 40-50 minut. Ciekawostka: Konserwatywni jogini nie ćwiczą w tak zwane dni księżycowe. Oznacza to dni przed i podczas nowiu czy pełni księżyca. Chcesz zacząć ćwiczyć? Zainwestuj w matę do jogi!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana