Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest bliskowzroczność?
Czy zdarza Ci się często mrużyć oczy, próbując zobaczyć znaki drogowe, czy też rozpoznać twarze osób znajdujących się w pewnej odległości? Jeśli tak, być może zmagasz się z powszechnym problemem – bliskowzrocznością. Co trzeba wiedzieć na temat tej wady wzroku? Jak można poprawić swoją ostrość widzenia?
Co rozumieć przez pojęcie bliskowzroczności?
Bliskowzroczność, znana również jako miopia, to stan, w którym ma się trudności z widzeniem obiektów odległych, podczas gdy widzenie tych znajdujących się blisko jest idealnie ostre. Stanowi ona jedną z najbardziej powszechnych wad wzroku na świecie. To zaburzenie wynika z nieprawidłowego kształtu gałki ocznej, soczewki lub w niektórych przypadkach obu tych struktur. W efekcie powoduje to rozmycie obrazu przed siatkówką, a nie na niej, co prowadzi do niewyraźnego widzenia na dalsze odległości.
Ważne jest też zauważenie, że bliskowzroczność może być dziedziczna, czyli istnieje większe ryzyko wystąpienia tej wady wzroku, jeśli rodzice również zmagają się z miopią. Ponadto, czynniki środowiskowe, takie jak długotrwałe skupianie wzroku na bliskich obiektach, np. podczas pracy przy komputerze czy czytania, mogą przyczynić się do rozwoju opisywanej wady.
Co zrobić, jeżeli podejrzewa się u siebie bliskowzroczność?
Jeśli masz problemy z widzeniem obiektów znajdujących się daleko i podejrzewasz, że możesz zmagać się z bliskowzrocznością, pierwszym krokiem jest umówienie się na badanie wzroku. We Wrocławiu oraz innych miastach możesz przyjść na wizytę u okulisty lub optometrysty. Przeprowadzi on badanie wzroku oraz oceni kształt gałki ocznej i soczewki w celu ustalenia, czy Twoje problemy ze wzrokiem są wynikiem bliskowzroczności, czy też innych wad wzroku, takich jak dalekowzroczność czy astygmatyzm. Jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, lekarz przedstawi dostępne metody korekcji wzroku.
Jednym z rozwiązań dla osób z miopią są okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Mają one za zadanie skorygować błąd refrakcji oka, sprawiając, że obraz będzie docierać do siatkówki we właściwy sposób. Dobór soczewek bądź okularów jest ważny dla zachowania komfortu widzenia oraz prawidłowego funkcjonowania wzroku. Tego rodzaju produkty znajdziesz m.in. w ofercie salonu optycznego we Wrocławiu Joanny Trzcinowicz. Inna opcja leczenia bliskowzroczności to zabieg chirurgiczny. Operacja może trwale skorygować wadę wzroku, eliminując konieczność noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. Decyzja o poddaniu się takiej procedurze wymaga jednak konsultacji z lekarzem oraz rozważenia ryzyka i korzyści.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana