Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy suplementy diety to leki?
Suplementy diety i produkty lecznicze wyglądają bardzo podobnie, jedne i drugie bowiem przyjmują formę tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem itp. Zarówno suplementy, jak i leki kupić możemy w aptekach, a po jedne i drugie sięgamy z troski o nasze zdrowie. Co więcej, w wielu suplementach i lekach znajdują się podobne składniki (np. witaminy i mikroelementy). Na czym więc polega różnica?
Definicje produktów leczniczych i suplementów diety znajdziemy w polskich ustawach. Zgodnie z ich zapisami produkt leczniczy to substancja, którą podaje się w celu zapobiegania chorobom i ich leczenia, w celu postawienia diagnozy, a także w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu ludzkiego lub zwierzęcego.
Przeczytaj również: Fakty i mity na temat suplementów diety
A teraz druga definicja. Suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy, wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie.
Przeczytaj również: Jakie dodatki są stosowane w produkcji suplementów diety?
Najważniejsza różnica pomiędzy suplementami diety i produktami leczniczymi
– Suplementy diety należy, zgodnie z ich nazwą, traktować jako uzupełnienie zdrowego jadłospisu – podkreśla przedstawiciel firmy Exim Pharma, producenta suplementów diety. Dostarczają one bowiem te składniki, które znajdują się we właściwie zbilansowanych posiłkach. Teoretycznie, gdybyśmy spożywali na co dzień wystarczającą ilość warzyw, owoców, ryb i innych zdrowych produktów, unikali zaś żywności przetworzonej, żadne suplementy nie byłyby nam potrzebne.
W praktyce jednak nieustanne utrzymywanie takiej diety przy współczesnym trybie życie jest niezwykle trudne i łatwo o pojawienie się niedoborów. Szczególnie gdy dochodzą do tego inne czynniki, wpływające na zapotrzebowanie na witaminy i minerały: stres, zmęczenie, brak słońca, brak aktywności fizycznej lub wręcz przeciwnie – wyczynowe uprawianie sportu. Dlatego produkcja suplementów diety to dziś tak szybko rozwijająca się branża.
Przeczytaj również: Suplementy diety wspomagające koncentrację
Pamiętać tylko trzeba, że suplementy nie zastąpią zdrowej diety i zdrowego trybu życia. Pozwolą jednak na uzupełnienie niedoborów, a co za tym idzie – na uniknięcie wielu dolegliwości. To do pewnego stopnia łączy je z lekami. Kiedy jednak zmagamy się już z chorobą, suplementy nas nie wyleczą. Tutaj już sięgnąć należy po produkty lecznicze wskazane przez lekarza, posiadające stosowne certyfikaty skuteczności i testowane właśnie pod kątem leczenia chorób.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana