Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Badanie na nietolerancję laktozy - jak przebiega i dlaczego warto się na nie zdecydować?
Nietolerancja laktozy to coraz częściej występujący problem, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Objawia się on trudnościami w trawieniu laktozy, czyli cukru obecnego w mleku i produktach mlecznych. Jeśli podejrzewasz u siebie lub swojego dziecka nietolerancję laktozy, warto wykonać odpowiednie badanie, które pozwoli na postawienie diagnozy i wprowadzenie właściwej diety.
Jakie są objawy nietolerancji laktozy?
Objawy nietolerancji laktozy mogą być różne i zależą od indywidualnej wrażliwości organizmu oraz ilości spożytego produktu zawierającego laktozę. Najczęściej występujące objawy to bóle brzucha, wzdęcia, gazy, nudności, biegunka lub zaparcia. Mogą one wystąpić nawet kilka godzin po spożyciu produktów mlecznych. Warto zwrócić uwagę na te objawy, zwłaszcza jeśli utrzymują się dłużej niż kilka dni, ponieważ mogą świadczyć o nietolerancji laktozy lub innych problemach zdrowotnych.
Jakie badania można wykonać?
Istnieje kilka metod diagnostycznych, które pozwalają na wykrycie nietolerancji laktozy. Najbardziej popularne i powszechnie stosowane to badanie wodoru w powietrzu wydychanym (tzw. test H2), test tolerancji laktozy oraz badanie genetyczne. Test H2 polega na spożyciu roztworu zawierającego laktozę, a następnie regularnym mierzeniu stężenia wodoru w wydychanym powietrzu. W przypadku nietolerancji laktozy, stężenie wodoru będzie znacznie wyższe niż u osób zdrowych. Test tolerancji laktozy polega na oznaczeniu poziomu glukozy we krwi przed i po spożyciu roztworu z laktozą, natomiast badanie genetyczne pozwala na wykrycie mutacji odpowiedzialnej za nietolerancję laktozy.
Gdzie można wykonać badanie?
Badania na nietolerancję laktozy można wykonać zarówno w prywatnych laboratoriach diagnostycznych, jak i w niektórych placówkach publicznych. Warto wcześniej sprawdzić, czy dana placówka oferuje takie badania oraz jakie są ich koszty. W przypadku testów H2 oraz testów tolerancji laktozy, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do badania, które polega na unikaniu produktów zawierających laktozę na kilka dni przed badaniem oraz zachowaniu czystości jamy ustnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana