Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Alkoholizm to choroba, przez którą cierpią całe rodziny
Alkoholizm, tak jak każde uzależnienie, wpływa nie tylko na osobę pijącą, ale także na całą jej rodzinę. Bez względu na wiek dzieci, małżonkowie czy rodzice cierpią i razem ponoszą koszty nadmiernego spożycia alkoholu. Dlatego często uzależnieni decydują się na leczenie alkoholizmu, żeby odciążyć swoich najbliższych i odbudować relację straconą przez tę używkę.
Jak alkohol wpływa na rodziny?
W każdej rodzinie alkoholizm może wpływać inaczej na jej członków. Zazwyczaj jednak pewne schematy się powtarzają. Są to między innymi:
nieobecność uzależnionego bliskiego w domu,
problemy finansowe w rodzinie,
problemy z agresją i kontrolowaniem swoich emocji,
problemy zdrowotne uzależnionej osoby,
konieczność opiekowania się alkoholikiem.
Rodzina może starać się przekonać uzależnioną osobę, aby ta poszła na detoks alkoholowy, ale jeśli nie jest przeprowadzany w specjalistycznej placówce, najczęściej się nie udaje. Wówczas rodzina powoli staje się zakładnikiem alkoholika.
Alkohol w rodzinie wpływa na zdrowie psychiczne wszystkich jego członków. Osoba go spożywająca może mieć problem z kontrolowaniem emocji, poczuciem czasu czy odpowiedzialności. Z kolei bliscy są narażeni na:
nieustające poczucie winy,
zmaganie się z niezdrowym przywiązaniem do osoby uzależnionej,
skłonności do podzielania uzależnienia,
powielanie szkodliwych zachowań teraz lub w przyszłości.
Odcięcie się od osoby uzależnionej rzadko jest rozwiązaniem na wszystkie te problemy. Często nie jest także możliwe w przypadku dzieci czy małżonka, który jest finansowo uzależniony od partnera z alkoholizmem.
Czy leczenie alkoholizmu pomaga rodzinie uzależnionego?
Profesjonalna walka z alkoholizmem to pierwszy krok do polepszenia życia osoby uzależnionej i członków jej rodziny. Taką pomoc można uzyskać w specjalnych placówkach. Są to m.in. prywatne ośrodki leczenia uzależnień, takie jak Droga Do Domu. Terapeuta w trakcie spotkań może dążyć do polepszenia się relacji w rodzinie. Jest to możliwe szczególnie w przypadku małych dzieci, które nie mają wyraźnych wspomnień z członkiem rodziny. W innych przypadkach wspomnienia mogą pozostać, podobnie, jak obawy przed nałogiem. Alkoholizm jest więc chorobą, która trwale jest w stanie zniszczyć relacje rodziny, bez względu na chęci ich naprawiania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana